Koučink a vaše cesta k úspěchu
Co je vlastně koučink? Pro koho je vhodný?
Koučink je metoda, kdy se pomocí vhodných otázek snažím navést člověka k cíli, který si předem společně vytyčíme. K určení cílů používám osvědčenou koučovací techniku, model GROW. Písmena představují jednotlivé principy, které pomáhají k dosahování lepších výsledků v pracovní a osobní sféře.
- G = Goal setting (stanovení dlouhodobých i krátkodobých cílů)
- R = Reality (zhodnocení skutečného stavu věcí, reality check)
- O = Options (možnosti pro danou situaci, možné strategie, postupy)
- W = Will (vůle jednat)
Díky této metodě pak společně nacházíme smysl v tom, co člověk dělá. Cílem koučinku určitě není chválit a plácat po zádech, to si lidé často myslí. Jako kouč pomáhám lidem najít správnou cestu, po které však kráčí sami. Nejsem učitel ani terapeut.
Jaký je rozdíl mezi koučinkem a terapií?
Je v tom vetší rozdíl než se zdá. Terapie se soustředí spíše na minulost. Ptá se, co bylo a jak člověka konkrétní události ovlivnily. Koučink je na úrovni přítomnosti. Zabývá se tím, co je teď a jak to ovlivní to, co bude. Dá se říci, že jako kouč se snažím některým věcem preventivně zabránit. Terapie jde do hloubky, kde nikdo neví, co se skrývá. Nejsem vystudovaný psycholog, v některých případech bych mohla svou pomocí třeba uškodit nebo otevřít nějakou ,,Pandořinu skříňku“ se starými ránami a bolestmi. To samozřejmě nechci. V takových případech už je potřeba psychologa či psychiatra.
Jaké jsou typy koučinku?
Věnuji se především profesnímu a mentálnímu koučinku. Nejčastěji pracuji ve firmách, kde vedu individuální koučinky. Práce formou 1:1 je intenzivnější, efektivnější a výsledky jsou dříve vidět.
Profesní koučink se zaměřuje převážně na firemní vzdělávání u manažerů i podřízených. Většinou řešíme situace, kdy si člověk neví rady se svým týmem nebo s jednotlivcem. Nebo když nadřízený neumí delegovat práci, nestíhá. A neumí si určit priority, a tedy neefektivně plánuje. Hledáme nová pracovní uplatnění, skryté talenty a rezervy. A přesně tady se potkává profesní koučink s tím mentálním. Lidé se tedy v rámci mentálního koučinku snaží na různých situacích z reálného života překonat své strachy, odstranit bariéry a naučené vzorce. Následně si můžeme dát zpětnou vazbu, která je velmi důležitá pro ně i pro mě.
Jaká témata nejčastěji řešíte?
Nejčastěji řeším všechno, co se více či méně dotýká tématu správné motivace. Patří sem profesní uplatnění zaměstnanců, hledání vhodné pozice pro konkrétního jednotlivce, prevence syndromu vyhoření, ale i efektivní plánování. Plánovat efektivně totiž neznamená zaplnit si celý diář. V rámci efektivity práce byste totiž měli zaplnit jen 60 % dne. Zaplnit ale ještě neznamená splnit.
A jak to máte s koučinkem vy? Namotivujte se a naučte se stanovit si cíle s profesionálním koučem! Navštivte naše stránky Leneo.cz nebo nás kontaktujte na sociálních sítích!