Tipy od koučky: Jak vylepšit své duševní zdraví v roce 2024
Začátky roku bývají pro většinu z nás velmi náročné. Stres se odráží na našem zdraví nejen fyzicky, ale hlavně psychicky. Je proto důležité o své duševní zdraví správně pečovat, abychom zlepšovali svou psychickou odolnost a předcházeli úzkostem či depresím.
Proč je dobré duševní zdraví tak důležité?
Odpověď je jednoduchá. Na jeho stavu závisí totiž i to, jak dobře dokážeme aktivně komunikovat s okolím, vnímat sebe i ostatní a adaptovat se na změny. Dobrá psychika znamená, že zvládáme své vlastní emoce a dovedeme se s nimi vypořádat. Odráží se na ní taky naše schopnost udržovat dobré vztahy, ať už obchodní, partnerské či přátelské.
7 tipů na zlepšení duševního zdraví
Chcete zlepšit své duševní zdraví v několika krocích a být psychicky „víc v pohodě“? Máme pro vás pár jednoduchých tipů od zkušené lektorky Lenky Šlajsové, která se tématu duševního zdraví a jeho vlivu na mezilidské vztahy věnuje již několik let. Co radí?
Zaměřte se na svůj spánek
Dle expertů je dostatek kvalitního spánku jeden z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje náš mentální stav. Pomyslné baterky dobijete tedy nejen fyzicky, ale také psychicky. Naučte se chodit spát a vstávat v pravidelný čas. Ideálně nezaměstnávejte svůj mozek obtížnými úkoly dvě hodiny před spaním a omezte elektroniku. Ano, i mobil. Uvidíte, že se kvalita vašeho spánku o dost zlepší.
Omezte elektroniku a čas strávený na sociálních sítích
Pokud máte problém se soustředit, jste roztěkaní a nervózní, možná je na vině elektronika a sociální sítě. Dejte si pauzu od sociálních sítí a omezte elektroniku. Vypněte televizi, počítač, mobil nechte položený na stole. Jděte se projít, přečtěte si knížku.
Přestaňte přemítat o práci
Máte-li tendenci doma přemýšlet o pracovních povinnostech, přehrávat si úmorný den v hlavě či imaginárně rozdělovat svým podřízeným pracovní úkoly na následující den, prokazujete si medvědí službu. Zaměstnejte svůj mozek nějakou jinou kreativní činností a nechtě práci prací. V případech, kdy je problém neodkladný nebo si prostě nemůžete pomoci, stanovte si konkrétní dobu, kdy budete své myšlenky pracovním záležitostem věnovat. Po jejím uplynutí se přepněte do módu „domov“. Sebekázeň je důležitá.
Stanovte si realistické cíle (Dělejte věci krok po kroku.)
Sepište si konkrétní cíle, kterých byste chtěli v určitém časovém intervalu dosáhnout. Udělejte si svůj plánovací kalendář, nástěnku či „vision board“ a zaznamenávejte si všechny pokroky. Za každý krůček, který vás přiblíží cíli, se odměňte. I malé výhry se počítají. Když uvidíte, kam jste se posunuli, budete na sebe právem pyšní.
Nahlížejte na stárnutí optimisticky
Výzkumy však ukazují, že správné nastavení vašeho myšlení je skutečně důležité, obzvlášť pokud jde o vaše celkové zdraví. Věděli jste, že může dokonce prodloužit život? Je prokázáno, že lidé, kteří stárnutí vnímají optimisticky, žijí až o sedm a půl roku déle než ti, kteří ho vnímají negativně. Zaměřte se na výhody stárnutí, jakými jsou vetší emoční pohoda a vyšší emoční inteligence.
Naučte se „to rozdýchat“
Jeden z nejrychlejších a nejúčinnějších způsobů, jak zklidnit své tělo i mysl, je ten, že se zaměříte na své dýchání. I několikrát za den se zastavte a vnímejte jen to, jak dýcháte. Pomalu se nadechujte a pomalu vydechujte. Tak uklidníte svůj parasympatický nervový systém, což umožní vašemu tělu se uvolnit.
Vyhledejte pomoc odborníka
Naučte se naslouchat svému tělu a rozumět signálům, které vám dává. Je důležité vědět, kdy už se člověk bez odborné pomoci neobejde a musí se obrátit na odborníka. Nebojte se požádat o pomoc, když se delší dobu nebudete cítit dobře, psychické zdraví máte jen jedno.